Wielka Pieniawa w Polanicy-Zdrój – pijalnia wód mineralnych którą warto odwiedzić

Decydując się na wypoczynek w uzdrowisku Polanica-Zdrój, warto pamiętać, że znajduje się w nim szereg obiektów, które zasługują na uwagę turystów. Zalicza się do nich między innymi Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa, która każdego roku przyciąga tysiące tych, którzy chcą zatroszczyć się o własne zdrowie.

Co warto wiedzieć o Wielkiej Pieniawie?

Obiekt ma naprawdę długą historię. Okazuje się bowiem, że został wybudowany w latach 1911 – 1913.

Swoją uwagę turyści powinno skoncentrować na całym kompleksie, który obejmuje:

  • halę spacerowo – koncertową;
  • budynek pijalni;
  • teatr im. Mieczysławy Ćwiklińskiej.

Spoglądając na budynek, ci, którzy interesują się nieco architekturą, z pewnością szybko zauważą, że reprezentuje on styl secesyjny. Jego stan nie pozostawia najmniejszych wątpliwości.

Jakie właściwości ma oferowana w pijalni woda mineralna?

Odwiedzając Pijalnię Wód Mineralnych Wielka Pieniawa, warto nie tylko dokładnie obejrzeć sam budynek, ale również skosztować wody mineralnej. Dla osób chcących zadbać o własne zdrowie – zwłaszcza o kondycję układu pokarmowego – jest ona dostępna od początku XX wieku.

W swoim składzie zawiera takie cenne pierwiastki, jak potas, sód, magnez, wapń oraz żelazo. Źródło, z którego czerpana jest woda położone jest na głębokości ponad trzydziestu metrów. Ciekawostką jest fakt, że jej skład nie zmienia się odkąd zaczęto ją wydobywać, co świadczy o wyjątkowej wartości źródła. Co więcej, do jej wydobycia nie są potrzebne specjalne pompy. Zaliczana jest ona bowiem do samo wypływów artezyjskich. Odpowiednie ciśnienie sprawia, że woda dostaje się na powierzchnię.