Spotkanie Moniki Wielichowskiej, wicemarszałka Sejmu, i samorządowców powiatu kłodzkiego – omówienie problemów aptecznych dyżurów

Pod koniec ostatniego tygodnia odbyło się istotne spotkanie o charakterze polityczno-organizacyjnym. Na nim wicemarszałek Sejmu RP, Monika Wielichowska, rozmawiała z Małgorzatą Jędrzejewską – Skrzypczyk, starostą kłodzkim, a także z radnymi tego powiatu – Jolantą Walkiewicz i Jarosławem Przybyłem.

Głównymi tematami rozmów były dwie kwestie. Pierwszą z nich była sprawa dyżurów aptek, która stała się aktualna ostatnio i pojawiają się do niej pewne pytania. Samorządowcy powiatowi postulują o przemyślenie nowej inicjatywy legislacyjnej. Ta ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących wyznaczania aptek, które będą pełniły dyżury nocne i świąteczne, jako ogólnodostępne dla społeczeństwa.

W świetle nowelizacji Ustawy prawo farmaceutyczne wynika, że to Zarządy Powiatów są odpowiedzialne za decyzję, które apteki mają pełnić dyżury nocne (w ciągu dwóch godzin od godziny 19:00 do 23:00) oraz świąteczne (w ciągu czterech godzin od godziny 10:00 do 18:00). Za te dyżury NFZ będzie pokrywać koszty. Ponadto, jakiekolwiek nadgodziny z dyżurów będą miały wpływ na budżety powiatów. Dlaczego? Refundacja za godzinę dyżuru wynosi obecnie 148,47 zł, a planowane jest podniesienie tej kwoty do 150,50 zł od lipca 2024 roku.