Trzy nowe osoby dołączają do zaszczytnych szeregów Komendy Powiatowej PSP w Ząbkowicach Śląskich

Na początku czerwca, dokładnie pierwszego dnia miesiąca, trzej świeżo upieczeni funkcjonariusze rozpoczęli swoją służbę przygotowawczą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich. Ten ważny dzień uświetniony został uroczystym ślubowaniem, które zgodnie z wymogami art. 30 ust. 1 ustawy o PSP, każdy strażak musi złożyć przed oficjalnym rozpoczęciem służby.

Złożenie tego ślubowania jest nie tylko formalnością, ale również bardzo istotnym momentem w karierze zawodowej każdego strażaka. Jest to symboliczne potwierdzenie pełnego włączenia się do jednostki, która zasługuje na społeczne uznanie za swoją ciężką pracę. Jest to także sposób na podkreślenie i utrwalenie własnej świadomości tożsamości zawodowej.

Rota ślubowania, którą strażak składa przed rozpoczęciem służby brzmi: „Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Od dnia dzisiejszego w prywatnym i zawodowym życiu trzech nowych funkcjonariuszy, Karola Bochenka, Antoniego Gnuteka oraz Mateusza Śleziaka, towarzyszyć będą wypowiedziane podczas ślubowania słowa roty.