Polanica-Zdrój otwiera nowoczesne przedszkole i żłobek po 34 latach przerwy

2 marca była dniem radosnych uroczystości w uzdrowiskowej miejscowości Polanica-Zdrój. Miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanego przedszkola oraz żłobka. Dzieci, które do tej pory korzystały ze starych, niewspółcześnie urządzonych placówek, przeniosły się do nowego obiektu. Co ciekawe, przez ostatnie 34 lata w Polanicy-Zdroju nie działał żadne żłobek.

Całościowy koszt budowy nowych placówek wyniósł 12,5 miliona złotych. Kapitał na ten cel pochodził przede wszystkim z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, który dofinansował inwestycję kwotą 8,5 miliona złotych. Dodatkowe środki na utrzymanie i wyposażenie oddziałów żłobkowych przez najbliższe trzy lata, gmina Polanica-Zdrój zdobyła z programu Maluch+. Nowy budynek jest prawie pasywny – posiada instalacje fotowoltaiczną, system rekuperacji, kompletną wentylację oraz jest ocieplony. Dzięki temu będzie zużywać mało energii. Jak podkreśla burmistrz Polanicy-Zdroju, to ważny atut dla miasta.

W nowo otwartym przedszkolu przewidziano 100 miejsc dla dzieci. W żłobku natomiast uruchomiono 24 miejsca. To pierwszy żłobek w Polanicy-Zdroju od 34 lat. Jak mówi burmistrz miasta, Mateusz Jellin, początkowo obawiano się, czy będzie zainteresowanie taką ofertą. Okazało się jednak, że popyt jest ogromny i wszystkie miejsca zostały zajęte w bardzo krótkim czasie. Oferta skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Polanicy-Zdroju, ale jeśli będą wolne miejsca – a takie są jeszcze w przedszkolu – przyjmowane będą także dzieci spoza gminy.